Den viktigaste skillnaden mellan enonline UPSoch en konventionell standby-UPS är om lasten matas kontinuerligt genom UPS-växelriktaren.
DeHögfrekvent online UPSanvänder endubbelkonvertering onlinetopologi. Under normala bruksförhållanden passerar AC-ingången genom likriktaren och DC-länken innan den omvandlas tillbaka till stabil AC-utgång genom växelriktaren. När strömförsörjningen blir onormal fortsätter batteriet att försörja växelriktaren utan det överföringsavbrott som är förknippat med konventionella UPS-system i standbyläge.
Denna arkitektur är därför lämplig för servrar, medicinsk utrustning, finansiella terminaler och precisionsinstrument som är känsliga för störningar i strömkvaliteten.
Originalproduktinformation
Effektområde:
HC1~10KVA enkel ingång och enkel utgång
H3C10~30KVA tre ingångar och enkel utgång
H3C310~100KVA tre ingångar och tre utgångar
Högfrekvent online typ,noll kopplingstid
Originalproduktinformation
Tillämpningsområde: Datacenter, medicinsk utrustning, finans- och affärscenter, precisionsutrustning, etc
Originalproduktinformation
Den dubbla omkopplande online-designen gör UPS-utgången till enströmförsörjning med ren sinusvågmed frekvensspårning, faslåst stabil spänning, filtrerat brus och ingen störning av elnätsfluktuationer, så att UPS ger ett mer omfattande och perfekt skydd för användarnas utrustning.
Originalproduktinformation
Mikroprocessorstyrning används som direkt genererar högfrekvent pulsbreddsmodulation (SPWM) för att styra UPS-växelriktaren, vilket förenklar styrkretsen för UPS och förbättrar stabiliteten hos UPS.Digital styrteknikFör att förbättra tillförlitligheten hos UPS är maskiner på mer än 5Kinbyggda utgångsisoleringstransformatorer.
Originalproduktinformation
A bred inspänningkan undvika att byta till batterikraft ofta på grund av stora förändringar i nätspänningen, vilket är lämpligt för områden med dålig strömmiljö. Ingångsfrekvensområdet är45-55 Hz, vilket säkerställer att alla typer av bränslegeneratorer kan arbeta stabilt och tillgodose användarnas krav på oljemaskiner.
Originalproduktinformation
Det har denSjälvdiagnos vid startfunktion för att undvika risken för fel orsakade av dolda problem med UPS. Den har flerfunktionsskydd avÖver-/underspänningsskydd för AC-ingång, överbelastnings-/kortslutningsskydd för utgång, skydd mot överhettning av växelriktaren, tidig varningsskydd för batteriunderspänning, skydd mot batteriöverladdningoch så vidare, och stabiliteten och tillförlitligheten av systemdriften är mycket garanterad.
Originalproduktinformation
GenomRS232gränssnitt och UPS intelligent övervakningsprogramvara, den kan kommunicera med datorn, och de olika parametrarna för UPS kan tydligt visas på kommunikationsgränssnittet.SNMP-adaptrartillval, och UPS har fjärrnätverkshanteringsfunktion, för att tillhandahålla omedelbar UPS-data och ströminformation, och kommunicera och hantera via olika nätverksoperativsystem.
| Parameter | HC1K / HC1KS | HC2K / HC2KS | HC3K / HC3KS | HC6K / HC6KS | HC10K / HC10KS | HC15KS | HC20KS |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nominell kapacitet | 1000VA / 800W | 2000VA / 1600W | 3000VA / 2400W | 6000VA / 4,8KW | 10KVA / 8KW | 15KVA / 12KW | 20KVA / 16KW |
| Märkspänning | 220/230VAC tillval | 220/230VAC tillval | 220/230VAC tillval | 220/230VAC tillval | 220/230VAC tillval | 220/230VAC tillval | 220/230VAC tillval |
| Nominell frekvens | 50 Hz | 50 Hz | 50 Hz | 50 Hz | 50 Hz | 50 Hz | 50 Hz |
| Ingångsspänningsområde | Vid belastning <70 %: 115±5–295±5VAC; Vid belastning ≥70 %: 160±5–295±5VAC | Samma | Samma | 176–276VAC | 176–276VAC | 176–276VAC | 176–276VAC |
| Ingångsfrekvensområde | 45–55 Hz | 45–55 Hz | 45–55 Hz | 45–55 Hz | 45–55 Hz | 45–55 Hz | 45–55 Hz |
| Effektfaktor | >0,99 | >0,99 | >0,99 | >0,99 | >0,99 | >0,99 | >0,99 |
| Utgångsisoleringstransformator | — | — | — | Inbyggt | Inbyggt | Inbyggt | Inbyggt |
| Utspänningsområde | 220VAC ±1% | 220VAC ±1% | 220VAC ±1% | 220VAC ±1% | 220VAC ±1% | 220VAC ±1% | 220VAC ±1% |
| Utgångsfrekvensområde (batteriläge) | 50Hz ±0,05 % | 50Hz ±0,05 % | 50Hz ±0,05 % | 50Hz ±0,05 % | 50Hz ±0,05 % | 50Hz ±0,05 % | 50Hz ±0,05 % |
| Output Waveform – Linjär belastning | ≤3 % distorsion | ≤3 % distorsion | ≤3 % distorsion | ≤3 % distorsion | ≤3 % distorsion | ≤3 % distorsion | ≤3 % distorsion |
| Utgångsvågform – Icke-linjär belastning | ≤6 % distorsion | ≤6 % distorsion | ≤6 % distorsion | ≤6 % distorsion | ≤6 % distorsion | ≤6 % distorsion | ≤6 % distorsion |
| Överbelastningskapacitet | 110–150 %: 5 min, växla sedan till bypass; >150%: 30 s, växla sedan till bypass | Samma | Samma | 105–130 %: 10 min larm, växla sedan till bypass; >130%: 1 s larm och växla till bypass; utgång stänger efter 1 min | Samma | Samma | Samma |
| Peak Crest Factor | 3:1 (max.) | 3:1 (max.) | 3:1 (max.) | 3:1 (max.) | 3:1 (max.) | 3:1 (max.) | 3:1 (max.) |
| Batterispänning | Standard: 24VDC; Utökad: 36VDC | Standard: 48VDC; Utökad: 72VDC | Standard: 72VDC; Utökad: 96VDC | 192VDC; 240VDC valfritt | 192VDC; 240VDC valfritt | 192VDC; 240VDC valfritt | 192VDC; 240VDC valfritt |
| Bytestid (nätström → batteri) | 0ms | 0ms | 0ms | 0ms | 0ms | 0ms | 0ms |
| Kommunikationsgränssnitt | RS232; SNMP valfritt | RS232; SNMP valfritt | RS232; SNMP valfritt | RS232; SNMP valfritt | RS232; SNMP valfritt | RS232; SNMP valfritt | RS232; SNMP valfritt |
| Driftstemperatur | -20°C till +55°C* | -20°C till +55°C* | -20°C till +55°C* | -20°C till +55°C* | -20°C till +55°C* | -20°C till +55°C* | -20°C till +55°C* |
| Relativ luftfuktighet | 0–95 %, icke-kondenserande | 0–95 %, icke-kondenserande | 0–95 %, icke-kondenserande | 0–95 %, icke-kondenserande | 0–95 %, icke-kondenserande | 0–95 %, icke-kondenserande | 0–95 %, icke-kondenserande |
| Förvaringstemperatur | -20°C till +55°C | -20°C till +55°C | -20°C till +55°C | -20°C till +55°C | -20°C till +55°C | -20°C till +55°C | -20°C till +55°C |
| Höjd över havet | Upp till 1 500 m | Upp till 1 500 m | Upp till 1 500 m | Upp till 1 500 m | Upp till 1 500 m | Upp till 1 500 m | Upp till 1 500 m |
| Mått (B × D × H, mm) | 360 × 147 × 220 | 440 × 192 × 340 | 440 × 192 × 340 | 369 × 190 × 688 | 442 × 190 × 688 | 592 × 250 × 826 | 592 × 250 × 826 |
| Nettovikt (kg) | Standard: 8,5; Förlängt: 11.9 | Standard: 16; Förlängt: 22.0 | Standard: 18,2; Förlängt: 27.9 | Standard: 51; Förlängt: 62 | Standard: 55; Förlängt: 63 | Kontakta oss gärna | Kontakta oss gärna |
| Implementeringsstandard | YD/T 1095-2000 | YD/T 1095-2000 | YD/T 1095-2000 | YD/T 1095-2000 | YD/T 1095-2000 | YD/T 1095-2000 | YD/T 1095-2000 |
Anmärkningar:
| Parameter | HC6KS | HC10KS | HC15KS | HC20KS | HC30KS |
|---|---|---|---|---|---|
| Nominell kapacitet | 6KVA / 4,8KW | 10KVA / 8KW | 15KVA / 12KW | 20KVA / 16KW | 30KVA / 24KW |
| Märkspänning | 380/400VAC tillval | 380/400VAC tillval | 380/400VAC tillval | 380/400VAC tillval | 380/400VAC tillval |
| Nominell frekvens | 50 Hz | 50 Hz | 50 Hz | 50 Hz | 50 Hz |
| Ingångsspänningsområde | 285–475VAC | 285–475VAC | 285–475VAC | 285–475VAC | 285–475VAC |
| Ingångsfrekvensområde | 45–55 Hz | 45–55 Hz | 45–55 Hz | 45–55 Hz | 45–55 Hz |
| Effektfaktor | >0,99 | >0,99 | >0,99 | >0,99 | >0,99 |
| Utspänningsområde | 220VAC ±1% | 220VAC ±1% | 220VAC ±1% | 220VAC ±1% | 220VAC ±1% |
| Utgångsfrekvensområde (batteriläge) | 50Hz ±0,05 % | 50Hz ±0,05 % | 50Hz ±0,05 % | 50Hz ±0,05 % | 50Hz ±0,05 % |
| Output Waveform – Linjär belastning | <3 % | <3 % | <3 % | <3 % | <3 % |
| Utgångsvågform – Icke-linjär belastning | <4 % | <4 % | <4 % | <4 % | <4 % |
| Överbelastningskapacitet | 105 %–130 %: 10 min, växlar sedan till bypass; >130%: 1 sek larm, växlar sedan till bypass; utgång stängs av efter 1 min. Efter att överbelastningen avlägsnats återgår UPS-enheten automatiskt till växelriktarläge. | Samma | Samma | Samma | Samma |
| Peak Crest Factor | 3:1 (max.) | 3:1 (max.) | 3:1 (max.) | 3:1 (max.) | 3:1 (max.) |
| Batterispänning | 192VDC / 240VDC tillval | 192VDC / 240VDC tillval | 192VDC / 240VDC tillval | 192VDC / 240VDC tillval | 192VDC / 240VDC tillval |
| Bytestid | 0ms | 0ms | 0ms | 0ms | 0ms |
| Kommunikationsgränssnitt | — | — | — | — | — |
| Driftstemperatur | -20°C till +55°C | -20°C till +55°C | -20°C till +55°C | -20°C till +55°C | -20°C till +55°C |
| Relativ luftfuktighet | 0–95 %, icke-kondenserande | 0–95 %, icke-kondenserande | 0–95 %, icke-kondenserande | 0–95 %, icke-kondenserande | 0–95 %, icke-kondenserande |
| Förvaringstemperatur | -20°C till +55°C | -20°C till +55°C | -20°C till +55°C | -20°C till +55°C | -20°C till +55°C |
| Höjd över havet | Över 1 500 m: kapacitetsnedsättning krävs | Över 1 500 m: kapacitetsnedsättning krävs | Över 1 500 m: kapacitetsnedsättning krävs | Över 1 500 m: kapacitetsnedsättning krävs | Över 1 500 m: kapacitetsnedsättning krävs |
| Implementeringsstandard | YD/T 1095-2000 | YD/T 1095-2000 | YD/T 1095-2000 | YD/T 1095-2000 | YD/T 1095-2000 |
Obs: Den ursprungliga bilden lämnar fälten för kommunikationsgränssnitt, arbetsmiljö och fysiska egenskaper tomma, så jag har inte lagt till specifikationer som inte stöds.
Val av högfrekvent online UPS-kapacitet bör baseras på den faktiska belastningen snarare än bara antalet enheter.
Steg 1 – Beräkna den faktiska belastningen
Bestäm först det faktiska strömbehovet för servrar, nätverksutrustning, medicinsk utrustning, kontrollsystem och andra kritiska belastningar.
Steg 2 – Överväg framtida expansion
Om det finns planer på att utöka datacentret eller serverrummet i framtiden, bör tillräcklig kapacitet reserveras för att undvika att köra UPS-enheten med full belastning under längre perioder.
Steg 3 – Bekräfta ingångs- och utgångskonfiguration
DeHC-serienär lämplig för enfas ingång/enfas utgång scenarier, medanH3C-serienstöder både trefas ingång/enfas utgång och trefas ingång/trefas utgång. För storskaliga projekt bör ingångs- och utgångslägena bekräftas baserat på kraftdistributionssystemets arkitektur.
Steg 4 – Bestäm batteribackuptid
UPS-klassad kapacitet och batteribackuptid är distinkta parametrar. Kapaciteten bestämmer belastningen som UPS-enheten kan stödja, medan batteripaketet i första hand bestämmer strömförsörjningens varaktighet under ett avbrott.
Steg 5 – Kontrollera generatorkompatibilitet
Om projektet involverar dieselgeneratorer eller annan bränsledriven produktionsutrustning, verifiera ingångsfrekvensen och generatorns utgångsegenskaper. Denna produktserie stöder ett ingångsfrekvensområde på45–55 Hz, vilket gör den lämplig för generatordrivna applikationer.
För upphandlingsteam bör beslutet baseras på de faktiska elektriska förhållandena:
Välj en högfrekvent UPS när:
Överväg en lågfrekvent UPS när:
Det finns inget universellt svar att högfrekvens alltid är bättre än lågfrekvens. För ett professionellt UPS-val rekommenderar HAGOE att utvärderafaktisk belastningsprofil, maximal belastning, icke-linjär belastningsprocent, motorns startström, nödvändig backuptid, generatoregenskaper, omgivningsförhållanden och framtida expansionskapacitetinnan du väljer UPS-arkitektur.
FörHögfrekvent online UPSprojekt kan HAGOEs ingenjörsteam hjälpa till med kapacitetsval, ingångs-/utgångskonfiguration, batteristorlek och skräddarsydd systemdesign baserat på kundens applikation.
Datacenter kräver höga nivåer av strömkontinuitet och strömkvalitet. DeHögfrekvent online UPSanvänder en online dubbelkonverteringsarkitektur för att kontinuerligt förse kritiska IT-belastningar med reglerad effekt, medanRS232och valfrittSNMPkommunikationsstöd fjärrövervakning.
Medicinsk utrustning kan vara känslig för strömstörningar. UPS-enheten kan appliceras på medicinska informationssystem, medicinsk precisionsutrustning och andra kritiska belastningar som kräver stabil reservkraft och skydd av strömkvalitet.
Servrar, nätverksutrustning och dataterminaler i finansiella institutioner, kontor och affärscentra kräver kontinuerlig drift. UPS:en tillhandahåller batteribackup och fjärrövervakning för att minska effekten av avbrott i nätaggregatet på affärssystem.
Spänningsfluktuationer, elektriskt brus och strömavbrott kan påverka precisionsinstrument och styrutrustning. Online UPS-arkitekturen ger en reglerad strömkälla genom dubbelkonvertering.
HAGOE tillhandahåller support under hela upphandlingscykeln snarare än att bara leverera UPS-skåpet.
Försäljning:teknisk konsultation, produktval, kapacitetsmatchning, skräddarsydd lösningsdesign, provprovning och anbudsunderlag.
Under produktionen:produktionsuppföljning, kvalitetskontrolldokumentation, logistiksamordning och exportdokumentation.
Installation:Engelska installationsmanualer, teknisk fjärrstyrning och idrifttagningssupport. För större projekt kan ingenjörer delta i installation och driftsättning på plats enligt projektets omfattning.
Efterförsäljning: a 2 års garantioch livstidsunderhåll, fjärrfelsökning, reservdelsförsörjning och teknisk support är tillgängliga enligt företagets servicepolicy.
Etablerat i2008, HAGOE är en tillverkare av elektrisk utrustning i Wenzhou, Zhejiang, som integrerar FoU, design, tillverkning, försäljning och global service. Bolaget har ett registrerat kapital påRMB 51 miljoner, ett professionellt ingenjörsteam och en modern produktionsbas, med34+ nationella patent.
Tillverkningssystemet inkluderarTRUMPF laserskärmaskiner, AMADA CNC bockningsmaskiner, automatiserad revolverstansutrustning, SMT-produktionslinjer och intelligenta åldringstestsystem, tillsammans med EMC, IP-skydd och miljötestutrustning.
HAGOE verkar underISO9001, ISO14001 och ISO45001ledningssystem. Beroende på tillämplig produktomfattning upprätthåller företagetCCC, CE, CB och RoHS-relaterad efterlevnad och utvecklar produkter enligt tillämpliga GB- och IEC-krav.

Enonline UPSanvänder en dubbelkonverteringsarkitektur där lasten matas kontinuerligt genom växelriktaren. En konventionell standby-UPS överför normalt belastningen till batteriström endast när elförsörjningen blir onormal.
Ja. DeHC-serienär ett högfrekvent online UPS-skydd1–10KVAengångs- och engångskonfigurationer.
DeH3C-serientäcker10–30KVAkonfigurationer med tre ingångar och engångsutgångar ochH3C3-10–100KVAkonfigurationer med tre ingångar och tre utgångar.
Ja. Produktspecifikationen beskriver serien som enhögfrekvent online-typ med noll kopplingstid.
Det specificerade ingångsfrekvensområdet är45–55 Hz, vilket gör systemet lämpligt för generatordrivna miljöer. Generatorkapaciteten, utgångsstabiliteten och UPS-inmatningskraven bör fortfarande kontrolleras för varje projekt.
Ja. UPS stöderRS232kommunikation och intelligent övervakningsprogramvara, medan en valfriSNMP-adaptermöjliggör fjärrnätverkshantering.
Skyddsfunktioner inkluderarÖverspännings-/underspänningsskydd för AC-ingång, skydd mot överbelastning/kortslutning vid utgång, skydd mot överhettning av växelriktaren, varning för batteriunderspänning och skydd mot batteriöverladdning.
Adress
908, Niming Road, Kunpeng Street, Wenzhou Marine Economic Development Demonstration Zone, Wenzhou City, Zhejiang-provinsen, Kina
Tel
E-post
908, Niming Road, Kunpeng Street, Wenzhou Marine Economic Development Demonstration Zone, Wenzhou City, Zhejiang-provinsen, Kina
Copyright © 2026 Hagoe Electric Technology Co., Ltd. Med ensamrätt.