Produkter
Modulär UPS
  • Modulär UPSModulär UPS
  • Modulär UPSModulär UPS
  • Modulär UPSModulär UPS

Modulär UPS

HAGOE Modular UPS är designad för datacenter, kommunikationsrum och industriella styrsystem. Den använder digital DSP-kontroll och N+X-redundans, med 20KVA per modul och upp till 200KVA per skåp. Dess modulära design stöder flexibel kapacitetsutbyggnad, tillförlitligt strömskydd och enklare underhåll.
  • Produkttyp:Modulär UPS / Modulär avbrottsfri strömförsörjning
  • Modulkapacitet:Fram till20KVA per enskild modul
  • Kabinets kapacitet:Fram till200KVA per skåpgenom parallell modulkonfiguration
  • Redundans: N+X redundant modulär design
  • Styrteknik:DSP digital styrning
  • Skillnaden mellan enmodulär UPSoch en traditionell UPS av torntyp är inte bara skåpdesignen. Det innebär ett annat förhållningssätt till kapacitetskonfiguration, redundans och underhåll.

    En konventionell UPS är normalt konfigurerad som en komplett kraftenhet. När belastningen ökar kan användaren behöva lägga till ytterligare ett UPS-system eller byta ut den befintliga enheten mot en större modell. Amodulär UPSintegrerar kraftmoduler, styrsystem och relaterade funktioner i en utbyggbar arkitektur, vilket gör att kapaciteten kan konfigureras enligt aktuell belastning och framtida expansionsplan.

    För datacenter och kommunikationsrum kan detta ändra UPS-upphandling från att dimensionera hela systemet för framtida maximal efterfrågan i början till att utöka kapaciteten successivt när den faktiska belastningen ökar.

    Modular UPS

    Teknisk beskrivning

    Modulär UPS-strömförsörjningkombinerar de tekniska egenskaperna hos traditionella UPS-system av torntyp med modulariseringskraven för moderna datacenter och utrustningsrum. Den antarDSP digital styrteknikoch enN+X redundant modulär design, vilket gör det möjligt för användare att konfigurera systemet flexibelt enligt faktiska belastningskrav. En enda modul ger en kapacitet på20KVA, medan en kapacitet på upp till200KVA per skåpkan uppnås genom att parallellkoppla flera moduler.

    Samtidigt som systemet realiserar en modulär design, förbättrar systemet avsevärt tillförlitligheten, användbarheten och underhållsbarheten för kritisk kraftutrustning, vilket gör det till ett lämpligt val för olika industrier med krav på hög tillförlitlighet för strömförsörjning.

    Huvudsakliga tekniska parametrar

    Kategori Parameter Specifikation
    Modell Modell HM-33010GS / HM-33015GS / HM-33020GS / HM-33025GS / HM-33030GS
    Huvudingång Ingångsspänning 380VAC / 400VAC / 415VAC
    Ingångsfrekvens 50/60Hz
    Effektfaktor >0,99
    Aktuell distorsionshastighet THDi <3 %
    Spänningsintervall -40%~+25%; -40%~-20% med linjär frekvensreduktion
    Frekvensintervall 40–70 Hz
    Gå förbi Bypass spänning 380VAC / 400VAC / 415VAC
    Spänningsintervall -20%~+15%
    Överbelastningskapacitet 135 %, långsiktigt arbete
    Överbelastningskapacitet 135 %–150 %, 6 min
    Överbelastningskapacitet Belastning >150 %, arbetstid<100 ms
    Produktion Utspänning 380VAC / 400VAC / 415VAC
    Spänningsprecision ±1 %(balanserad belastning);±1,5 %(obalanserad belastning)
    Spänningsdistorsionsförhållande THD <1,5 %(linjär belastning);THD <5 %(icke-linjär belastning)
    Effektfaktor 0.8
    Tre-fas precision 120°±0,5°
    Högsta värdeförhållande 3:1
    Överbelastningskapacitet 110 %, 1 timme, växla till bypass
    Överbelastningskapacitet 125 %, 10 min, växla till bypass
    Överbelastningskapacitet 150 %, 200ms, växla till bypass
    Överbelastningskapacitet >150 %,200 ms, växla till bypass
    System Systemeffektivitet Normal modul:95 %
    Systemeffektivitet Ekonomisk modul:98 %
    Batterieffektivitet 95 %
    Visa LCD + LED, pekskärm + tangentbord
    Skyddsnivå IP20
    Kommunikationsgränssnitt RS232, RS485, torrkontakt, SNMP-kort, EPO, generatorgränssnitt
    Anslutningsläge Stöd övre och nedre anslutning
    Driftstemperatur 0–40°C
    Förvaringstemperatur -25–70°C
    Relativ luftfuktighet 0–95 %(ingen kondens)
    Buller <55dB
    Batteri Batterispänning ±240VDC(32–44 sektioner kan ställas in)
    Batterikonfiguration 20 % systemeffekt
    Batterispänningstolerans ±1 %
    Vikt Strömmodul 10KVA:20 kg
    Strömmodul 15KVA:21 kg
    Strömmodul 20KVA:25 kg
    Strömmodul 25KVA:30 kg
    Strömmodul 30KVA:34 kg
    Storlek 6-modulsskåp 600 × 900 × 1600 mm
    10-modulsskåp 600 × 900 × 2000 mm
    Strömmodul 440 × 590 × 134 mm(10KVA / 15KVA / 20KVA)
    Skåp Vikt 6-modulsskåp Modell: HM060-10, HM090-15, HM120-20;150 kg
    10-modulsskåp Modell: HM100-10, HM150-15, HM200-20;180 kg

    Varför Modular UPS är annorlunda

    1. Kapaciteten kan följa den faktiska belastningen

    En av de viktigaste fördelarna med en modulär UPS är att UPS-kapaciteten kan följa det faktiska belastningskravet.

    Till exempel kan ett nybyggt maskinrum ha en relativt låg initial belastning men kan lägga till servrar, lagringssystem, nätverksutrustning eller andra IT-belastningar i framtiden. Med en modulär arkitektur kan UPS-konfigurationen utökas efter faktisk projekttillväxt snarare än att köpa hela framtida kapacitet i början.

    2. N+X redundans för kritiska belastningar

    För kritiska belastningar handlar UPS-val inte bara om att uppfylla den erforderliga kapaciteten. Systemet måste också överväga om det återstående systemet kan fortsätta att fungera om en strömmodul blir otillgänglig.

    HAGOE Modular UPS använder enN+X redundant modulär design. I denna arkitektur,"N"representerar antalet moduler som krävs för att stödja den faktiska belastningen, medan"X"representerar ytterligare redundanta moduler. Korrekt redundanskonfiguration kan minska effekten av ett individuellt modulfel på det övergripande strömförsörjningssystemet.

    Den faktiska N+X-konfigurationen bör bestämmas enligt lastkapacitet, erforderlig tillförlitlighetsnivå och projektdesignkrav.

    Modulär UPS vs. Traditionell Tower UPS

    Jämförelse Modulär UPS Traditionell Tower UPS
    Arkitektur Modulär kraftarkitektur Integrerad UPS-enhet
    Kapacitetskonfiguration Flexibel modulbaserad konfiguration Vanligtvis fixerad av UPS-enhetens kapacitet
    Expansion Lägg till moduler efter behov Kan kräva ytterligare UPS-enheter eller utbyte
    Redundans N+X redundans kan konfigureras Vanligtvis baserat på fullständig UPS-redundans
    Underhåll Felaktiga moduler kan hanteras oberoendeberoende på design Underhåll kan involvera hela UPS-enheten
    Framtida lasttillväxt Väl lämpad för stegvis utbyggnad Kräver mer förhandsplanering av kapacitet
    Installation Modulärt skåpsystem Konventionellt UPS-skåp
    Initial konfiguration Kan anpassas till faktisk belastning Dimensioneras ofta efter förväntad maximal belastning
    Lämplighet för datacenter Mycket lämplig för expanderbara kritiska belastningar Lämplig för applikationer med fast kapacitet
    Inköpsfokus Skalbarhet, redundans, underhållsbarhet Kapacitet, tillförlitlighet och initial systemkonfiguration

    Detta betyder inte att en modulär UPS alltid är bättre än en traditionell UPS av torntyp.

    När belastningen är stabil, den erforderliga kapaciteten är tydligt definierad och framtida expansion är osannolik, kan en konventionell UPS förbli en okomplicerad lösning.

    När projektet involverar kontinuerlig expansion, belastningsökning, fasad datacenterkonstruktion eller höga tillgänglighetskrav, kan skalbarheten och redundansen hos en modulär UPS ge större värde.

    Därför bör UPS-upphandling ta hänsyn till hela projektets livscykel, snarare än att bara fokusera på det ursprungliga inköpspriset.

    Kapacitetskonfiguration

    20KVA moduldesign

    Enligt HAGOEs produktinformation kan en enda modul ge en kapacitet på20KVA. Den modulära arkitekturen tillåter användare att konfigurera systemet enligt faktiska belastningskrav istället för att helt förlita sig på en UPS-enhet med stor kapacitet.

    Upp till 200KVA per skåp

    Genom parallellkoppling av moduler i ett enda skåp kan systemet uppnå en kapacitetskonfiguration på upp till200KVA. Detta gör att systemet kan hantera olika krav, allt från medelstora kritiska belastningar till större kraftsystem i maskinrum.

    Teknisk notering:Den slutliga modulkvantiteten, N+X redundansnivå, batterikonfiguration och systemkapacitet bör bekräftas enligt den faktiska belastningen och projektkraven.

    Var används modulär UPS?

    Datacenter

    Datacenter upplever ofta en progressiv belastningsökning när servrar, lagringssystem och nätverksutrustning läggs till. En modulär UPS kan anpassa sig till förändrad effektbehov genom modulär konfiguration, vilket gör den lämplig för utbyggbara datacenterkraftarkitekturer.

    Telekommunikation och kommunikationsrum

    Telekommunikations- och kommunikationsrum kräver hög nivå av strömkontinuitet och utrustningstillgänglighet. Den kan konfigureras efter rummets belastningsstorlek samtidigt som en redundant arkitektur används för att förbättra strömtillgängligheten för kritisk kommunikationsutrustning.

    Industriella styrsystem

    PLC-system, styrenheter, övervakningsutrustning och kommunikationsenheter som används inom industriell automation kan kräva kontinuerlig och stabil effekt. Den kan ge reservkraft och strömkvalitetsskydd för kritiska kontrollbelastningar.

    Finansiella och kommersiella faciliteter

    Finansiella institutioner, kommersiella centra och företags IT-system kräver tillförlitlig drift av servrar och nätverksutrustning. Det kan tillhandahålla en skalbar backup-kraftarkitektur för kritiska IT-belastningar.

    Upphandlingsguide

    För inköpspersonal och EPC-projekt rekommenderas det att förtydliga följande detaljer under förfrågningsfasen:

    1. Bekräfta den erforderliga kapaciteten
    Ange aktuell belastning, toppbelastning och framtida expansionskapacitet, istället för att bara ange en generisk UPS-kapacitet.

    2. Definiera redundanskravet
    Ange tydligt om projektet kräverN, N+1, eller någon annanN+Xredundansarkitektur.

    3. Bekräfta batteriautonomi
    Ange den tid som krävs för att UPS-enheten ska bibehålla lastdrift efter ett strömavbrott.

    4. Bekräfta installationsvillkoren
    Tillhandahåll information om serverrumsutrymme, metoder för kabelingång/utgång, omgivningstemperatur och åtkomstvägar för underhåll.

    5. Begär tekniska dokument
    Kräv att leverantörer tillhandahåller produktspecifikationer, systemförslag, kopplingsscheman, certifieringsdokument, testrapporter och installations-/underhållsmanualer.

    6. Utvärdera leverantörens tekniska förmåga
    När du har att göra med modulära UPS-system, fokusera inte enbart på produktpriset; även utvärdera leverantörens kapacitet när det gäller systemkonfiguration, parallell systemdesign, testning, installationsvägledning och underhåll efter försäljning.

    Kvalitetskontroll och tillverkningsstyrka

    Etablerat i2008, HAGOE har mer än 18 års erfarenhet av kraftelektronik och strömförsörjningstillverkning. För modulära UPS-system som involverar parallella moduler, redundans och kontinuerlig drift, tillämpar företaget en produktions- och verifieringsprocess som omfattar elektronisk montering och testning av kompletta enheter.

    Tillverkningsanläggningen är utrustad medTRUMPF laserskärmaskiner, AMADA CNC bockningsmaskiner, SMT-produktionslinjer och automatiserad revolverstansutrustning. Testresurser inkluderarintelligent åldrande, EMC, IP-skydd och miljötestutrustningför verifiering av elektrisk prestanda, driftsstabilitet och miljöanpassning.

    HAGOE verkar underISO9001, ISO14001 och ISO45001ledningssystem och lagrar34+ nationella patent. Dess produktportfölj täcker även GZDW DC-kraftsystem, UPS/EPS, kraftdistributionsutrustning och nya elektriska energisystem, vilket ger relevant tillverkningserfarenhet för modulär UPS-utveckling och systemintegration.

    ISO 9001ISO 14001ISO 45001

    FAQ

    1. Hur ska den modulära UPS-kapaciteten beräknas för ett nytt datacenter?

    UPS-kapaciteten bör beräknas baserat på den faktiska belastningen, effektfaktorn, framtida expansionskrav och erforderlig redundansnivå. Istället för att bara lägga till märkeffekten för all utrustning, bör både nuvarande och planerade belastningar beaktas innan man bestämmer vad som krävsNmoduler ochXredundanta moduler.

    2. Hur fungerar N+X-redundans i en modulär avbrottsfri strömförsörjning?

    Nrepresenterar det minsta antalet moduler som krävs för att stödja den faktiska belastningen, medanXrepresenterar ytterligare redundanta moduler. Att till exempel lägga till en redundant modul till den nödvändiga kapaciteten skapar enN+1konfiguration. Den slutliga redundansnivån bör bestämmas i enlighet med projektets tillförlitlighetskrav och belastningskriticitet.

    3. Vad händer om en strömmodul går sönder?

    När systemet är konfigurerat medN+X redundans, kan de återstående tillgängliga modulerna fortsätta att stödja den kritiska belastningen inom det designade driftintervallet om en modul blir otillgänglig. Huruvida hela lasten kan förbli online beror på lastnivån, antalet redundanta moduler och systemkontrollstrategi.

    4. Kan den modulära avbrottsfri strömförsörjningen utökas efter installationen?

    Ja. Ett av huvudsyften med en modulär avbrottsfri strömförsörjningsarkitektur är kapacitetsskalbarhet. Ytterligare kraftmoduler kan läggas till när belastningen ökar, istället för att ersätta hela UPS-systemet. Före expansion bör tillgängliga modulpositioner, systemkapacitet, uppströms/nedströmsdistribution och redundanskrav kontrolleras.

    5. Vilken är den maximala kapaciteten för HAGOE Modular UPS Power Supply?

    Enligt aktuell produktinformation kan en enda modul ge upp till20KVA, medan ett enda skåp kan uppnå en kapacitetskonfiguration på upp till200KVAgenom parallellkoppling. Den faktiska systemkapaciteten och modulkvantiteten bör bestämmas enligt belastnings- och redundanskonfigurationen.

    6. Vilken belastningshastighet rekommenderas när man väljer en modulär UPS?

    UPS-enheten bör inte bara dimensioneras för att matcha den aktuella faktiska belastningen vid full kapacitet. Designen bör beakta framtida expansions- och redundanskrav, med en lämplig kapacitetsmarginal baserat på projektets lasttillväxtplan. För datacenter och andra kritiska belastningar, den användbara kapaciteten efterN+Xövertalighet bör också övervägas.

    7. Hur ska batterikapaciteten väljas för en modulär avbrottsfri strömförsörjning?

    Batterikapaciteten beror främst påUPS laddar ström, nödvändig backuptid, batterisystemspänning, urladdningsegenskaper och omgivningstemperatur. Batterikapacitet bör inte väljas enbart från UPS KVA-klassificering; den erforderliga autonomitiden måste också ingå i beräkningen.

    Hot Tags: Modular UPS Tillverkare, leverantör, 20KVA Modular UPS, 200KVA Modular UPS, N+X UPS, Datacenter UPS, Expanderbar UPS, Kina UPS Tillverkare
    Skicka förfrågan
    Kontaktinformation
    • Adress

      908, Niming Road, Kunpeng Street, Wenzhou Marine Economic Development Demonstration Zone, Wenzhou City, Zhejiang-provinsen, Kina

    Skicka din förfrågan till HAGOE för AC Power Supply, DC Power Supply Panel, Avbrottsfri strömförsörjning, anpassning, OEM-samarbete, teknisk support och projektlösningar direkt från vår fabrik.
    X
    Vi använder cookies för att ge dig en bättre webbupplevelse, analysera webbplatstrafik och anpassa innehåll. Genom att använda denna sida godkänner du vår användning av cookies. Sekretesspolicy
    AvvisaAcceptera